Zagłębiowskie Centrum Ubezpieczeniowe - Maria Wojciechowska Agent ubezpieczeniowy
Brak ocen
Skontaktuj się
Udogodnienia Kup polisę online
Dojazd do klienta
Stacjonarnie / online
Bezpłatna konsultacja
Niestandardowe godziny
Karta płatnicza / gotówka / przelew
Ubezpieczenia
Ubezpieczenie Turystyczne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Na życie
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Zdrowotne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie NNW
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Komunikacyjne
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Majątkowe
Dowiedz się więcej
Ubezpieczenie Zawodowe
Dowiedz się więcej
Towarzystwa ubezpieczeniowe
InterRisk
Compensa
Wiener
Uniqa
ErgoHestia
Link4
MTU
Generali
PZU
Proama
TUZ Ubezpieczenia
UNUM
Warta
Allianz
Signal Iduna
Vienna Life
Open Life
TUW TUW
Opinie
Średnia ocen
Brak ocen
Dodaj opinię
Wróć

Bezpieczeństwo podczas wakacji: pamiętaj o ubezpieczeniu!

Array

Zbliża się okres letni, czas powszechnego wypoczynku, licznych wyjazdów krajowych i zagranicznych. Prawie każdy z nas będzie się gdzieś wybierał na dłuższy lub krótszy wyjazd, chwilowy wypad do znajomych, nad wodę czy do lasu. A czy pamiętamy w tym okresie o swoim ubezpieczeniu, o zapewnieniu bezpieczeństwa sobie, rodzinie czy znajomym?

Rozpoznanie potrzeb klienta w ubezpieczeniach wakacyjnych

Praktyka potwierdza, że nie. Stąd – zresztą jak co roku – przypomnienie o najważniejszych problemach oraz znaczeniu dobrego przeprowadzenia rozpoznania potrzeb klienta przez dystrybutora ubezpieczeń. Bardzo często jeszcze robimy to bez większego zastanowienia, po prostu zaznaczamy we wniosku ubezpieczenie od NNW czy odpowiedzialności cywilnej. Nie zastanawiamy się czy to odpowiada naszemu klientowi. Czy zabezpiecza go np. podczas letnich wyjazdów i innej aktywności w okresie letnim.

Wszyscy wiemy, że jest to zagadnienie bardzo szerokie i obejmuje w zasadzie większość ubezpieczeń. Bo dotyczy ubezpieczenia mienia (domu, mieszkania), mienia ruchomego (rowerów, sprzętu turystycznego, fotograficznego), następstw nieszczęśliwych wypadków, kosztów leczenia za granicą czy odpowiedzialności cywilnej, w tym w życiu prywatnym. I te tematy powinny być brane pod uwagę przy przeprowadzeniu rozpoznania potrzeb klienta, nawet jeśli klient chce tylko nabyć polisę podróżną.

Polisa podróżna – niezbędne ubezpieczenie na wakacje

Podstawowym ubezpieczeniem w okresie letnim jest “polisa podróżna” obejmująca różnorodne ryzyka w zależności od potrzeb. I nie zawsze jest to jedna polisa, czasami nawet kilka. Taka/ie polisa zapewnia spokojny wypoczynek podczas np. zagranicznego urlopu, bez konieczności pokrywania z własnej kieszeni kosztów leczenia choroby, nieszczęśliwych wypadków, ale także innych niespodziewanych (nagłych) zdarzeń i ich następstw. Jednak jak wynika z dostępnych danych z ubezpieczeń turystycznych, (koszty leczenia za granicą, NNW, OC, Assistance) korzysta około 65-70% wyjeżdżających. Z roku na rok wzrasta świadomość zagrożeń i ilość zawieranych w sezonie letnim ubezpieczeń. Bo chyba każdy wyjeżdżający na wypoczynek chce spokojnie odpocząć i posiadać zabezpieczenie na wypadek choroby, nieszczęśliwego wypadku lub podobnego zdarzenia. Dlatego uważam, że nie można dzisiaj wyjeżdżać na zagraniczne wojaże bez dobrej polisy, dostosowanej do regionu wyjazdu, sposobu wypoczynku i aktywności.

Karta EKUZ i dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – co warto wiedzieć?

Musimy też pamiętać o tym, że karta EKUZ – obowiązująca w całej Unii Europejskiej – zapewnia dostęp do pomocy medycznej tylko w podstawowym zakresie, czasem znacznie węższym niż w Polsce. Ten zakres zależy od rodzaju świadczeń obowiązujących w danym kraju, czasami wiąże się także z obowiązującymi  dopłatami. Za wszystkie usługi zdrowotne, nie objęte zakresem karty EKUZ w danym kraju turysta musi zapłacić z własnej kieszeni. A nie są to małe koszty. Do tego musi zawsze pamiętać o zabraniu ze sobą takiej karty, którą wydają agendy NFOZ.

Dlatego wyjeżdżając za granicę, należy ubezpieczyć koszty leczenia, z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia, minimum 100 000 Euro. I to w zależności od regionu wyjazdu. Bo np. zwykłe złamanie nogi w Santa Cruz to koszt około 300 tysięcy złotych, ale  choroba (zawał) w USA, lub Kanadzie to już koszt ponad 2,5 mln złotych. Do tego należy uważnie wprowadzić dodatkowe klauzule np.: kobiety w ciąży, uprawiania sportów w tym ekstremalnych, sprowadzenia zwłok do kraju, szerokiego zakresu assistance i wielu innych.

Kluczowa rola solidnej polisy podróżnej

Reasumując, należy stwierdzić, że zagraniczna pomoc medyczna jest bardzo kosztowna i zawsze będzie stanowić duże obciążenie finansowe dla podróżujących nieposiadających polisy kosztów leczenia, z odpowiednią – dostosowaną do warunków wyjazdu sumą ubezpieczenia. Każdy dystrybutor ubezpieczeń – agent/OFWCA – zawierając takie ubezpieczenie, ma obowiązek dostosować zakres ubezpieczenia (sumę, dodatkowe klauzule, sublimity) do realnych potrzeb, ryzyk związanych z takim wyjazdem. To nie jest zwykłe “odfajkowanie” i wystawienie polisy KL. Klient może nie znać wszystkich zagrożeń, możliwości ubezpieczenia i doubezpieczenia. Ten obowiązek spada zawsze na agenta. Polisa podróżna  (KL i inne) są gwarancją spokojnego wypoczynku i pomagają wyeliminować obawy związane z wysokimi kosztami choroby, wypadku czy innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami za granicą. Stąd zasada: wyjeżdżam za granicę, mam dobrą polisę.